Norvēģijas finanšu instrumenta programmā "Inovācijas "zaļās" ražošanas jomā" labās prakses piemēri 2016. gadā

10.02.2017

Latvijas ekonomikas attīstība ir un būs vērsta uz vidēji un augsti tehnoloģiski ietilpīgu nozaru attīstīšanu ilgtermiņā, sniedzot atbalstu jau esošiem uzņēmumiem un jaunuzņēmumiem (start-up) jaunu vai būtiski uzlabotu produktu, tehnoloģiju un pakalpojumu Pētniecības&Attīstības, kā arī komercializēšanas aktivitātēm. Vienlaikus šāda pieeja sniedz ieguldījumu enerģijas efektīvākai izmatošanai, izmešu samazināšanai un mazākam resursu patēriņam, veicinot valsts iedzīvotāju labklājības pieaugumu un vides ilgtspējīgu saglabāšanu.

Iepriekš minēto mērķu sasniegšanu ir veicinājusi arī Norvēģijas finanšu instrumenta programma "Inovācijas "zaļās" ražošanas jomā", kuras ietvaros esošiem ražošanas uzņēmumiem sniegts atbalsts daudz efektīvāku un videi draudzīgāku iekārtu nomaiņai, gan arī inovatīviem jaunuzņēmumiem (start-up) videi draudzīgu produktu un tehnoloģiju attīstīšanai un komercializēšanai.

Atskatoties uz 2016. gadu, vairāki jaunuzņēmumi, kas ir atbalstīti Norvēģijas finanšu instrumenta programmas ietvaros "Inovācijas "zaļās" ražošanas jomā" ir pozitīvi izcēlušies. Vairāki jaunuzņēmumi ir tikuši pieņemti ASV un Eiropas vadošajos akseleratoros (piemēram -  Plug&Play, ClimateKIC, Vertical) vai turpinājuši vest sarunas par savu uzņemšanu, (piemēram - Boost VC). Atsevišķi jaunuzņēmumi ir startējuši sekmīgi jaunuzņēmumu konkursos ārpus Latvijas (Climate Launchpad, Nordic Launch, Oslo Innovation week 2016).Vismaz trīs jaunuzņēmumi ir piesaistījuši privāto riska kapitālu savas biznesa idejas turpmākai attīstīšanai kopumā 770 000 EUR apmērā – AirBoard (piesaistītais riska kapitāls – 50 000 EUR), LED Chemicals (piesaistītais riska kapitāls – 210 000 EUR), PlayGineering (Piesaistītais riska kapitāls – 500 000 EUR).

Atsevišķi programmas ietvaros atbalstītie uzņēmumi kā Milzu!, GigiBloks, Vizulo ir saņēmuši no eksporta atbalsta kustības The Red Jackets eksporta uzlecošo zvaigžņu titulu The Rising export stars, kas norāda šo uzņēmumu eksporta potenciālu nākotnē.

Jaunuzņēmums Bindio ar viedo velo novietni ir startējis Kickstarter platformas līdzekļu vākšanas kampaņā. SIA "Baltic3d.eu", nodrošinot izprintētu sirds modeli, ir palīdzējis ķirurgiem veiksmīgi veikt unikālu sirds operāciju Latvijā. SIA "PlayGineering" ir sekmīgi nodrošinājis sporta analītikas pakalpojumus Kontinentālās hokeja līgas spēlēs, Pasaules florbola čempionātā un Olimpisko spēļu sieviešu hokeja atlases turnīrā, kā arī panācis vienošanos ar Francijas pašvaldībām par 30 futbola stadionu aprīkošanu ar sporta analītikas sistēmu.

Šie ir tikai daži no programmas ietvaros atbalstītiem labās prakses piemēriem. Pašlaik lielākā daļa no uzņēmumiem, kas saņēmuši atbalstu programmas ietvaros ir attīstības sākumstadijā, bet viennozīmīgi par daudziem no viņiem dzirdēsim arī turpmāk.