Zaļo tehnoloģiju inkubators atbalstīs 20 biznesa idejas

25.05.2016

Zaļo tehnoloģiju inkubators atbalstīs 20 biznesa idejas; jau jūnija beigās tiks izsludināta jauna pieteikšanās.

Kārtējā – sestajā kārtā – zaļi domājošie Latvijas uzņēmēji savas biznesa idejas pirmsinkubācijas atbalstam varēja pieteikt līdz 9. maijam. "Lai gan vērtēšanas komisijas darbs bija izaicinošs, jo bija jāizvērtē 62 ļoti labas biznesa idejas, tika izvēlētas 20 vislabākās," saka Matīss Neimanis, Zaļo tehnoloģiju inkubatora komercdirektors. Vērtējot pieteiktās idejas, viņš secina, ka nereti ideju autori pārlieku lielu uzsvaru liek uz "zaļumu", otrajā plānā atstājot ideju par biznesu. "Nenoliedzami, ka "zaļums" ir būtisks faktors un mēs arī saucamies Zaļo tehnoloģiju inkubators, tomēr būtisks ir arī biznesa potenciāls," norāda inkubatora pārstāvis.

Zaļo tehnoloģiju inkubators atbalsta projektus, kas veicina atjaunojamo materiālu un enerģijas avotu izmantošanu, samazina un novērš emisiju un atkritumus. "Šī ir lieliska iespēja ikvienam esošajam vai topošajam Latvijas uzņēmējam, kurš savu biznesu saista ar zaļajām tehnoloģijām, iegūt atbalstu intelektuālo un finanšu resursu piesaistē, kas nepieciešami inovatīvu biznesa ideju attīstīšanai. Pirmsinkubācijas laikā ZTI palīdzēs uzņēmējiem pilnveidot un notestēt biznesa idejas, kā arī sagatavot biznesa plānu un definēt biznesa modeli," saka M. Neimanis.

No šīm 20 idejām, četrām ir cieša saistība ar Latvijas Universitāti un sešām ar Rīgas Tehnisko universitāti. Piemēram, ar Latvijas Universitāti saistītas biznesa idejas par jaunās paaudzes antimikrobiālo piedevu celtniecības apdares materiāliem, augsnes bioloģiskas bagātināšanas produkta izveidošanu un videi draudzīgu aktīvo vielu iegūšanu, izmantojot augu cilmes šūnu tehnoloģiju. Savukārt no Rīgas Tehniskās Universitātes pirmsinkubācijā uzņemts mācību līdzeklis robots konstruktors Sumo boy, biotehnoloģiskie risinājumi efektīvai biogāzes ražosanai no sadzīves organiskajiem atkritumiem, apģērbā iestrādājama tehnoloģija, kas veicina vienmērīgu slodzes izdali pa visu muguru u.c. Ar visām idejām un īsu to kopsavilkumu var iepazīties Zaļo tehnoloģiju inkubatora mājaslapā.

"Jau jūnija beigās tiks izsludināts nākamais konkurss Pirmsinkubācijas atbalsta fondam," informē M. Neimanis. Iepriekšējās kārtās Zaļo tehnoloģiju inkubators bija saņēmis 379 biznesa ideju pieteikumus un 81 biznesa ideja ir uzņemta pirmsinkubācijā.

Zaļo tehnoloģiju inkubators ir Rīgas Tehniskās universitātes, Latvijas Universitātes un Norvēģijas industriālās attīstības korporācijas SIVA kopprojekts, kura mērķis ir atbalstīt un veicināt uzņēmējdarbību, kas saistīta ar inovācijām zaļās ražošanas jomā. Inkubators ir vērsts uz starpinstitucionālo sadarbību un zināšanu plūsmas veicināšanu starp universitātēm, pētniecības iestādēm un zaļās ražošanas uzņēmumiem. 90% projekta finansējuma veido Norvēģijas finanšu instrumenta programmas "Inovācijas "zaļās" ražošanas jomā" līdzfinansējums un 10% - valsts budžeta līdzekļi.

Raksta avots: laikraksts "Dienas Bizness".