“Z(in)oo” pārsteidz un pilnveido

11.08.2015

Bērnu smiekli, izbrīns, zinātkāri skatieni, neskaitāmi pārsteigumi. Tas viss sagaida jebkuru gan lielu, gan mazu Cēsu iedzīvotāju un viesi, verot bērnu zinātnes centra "Z(in)oo" durvis Cēsīs. Tā ir vieta, kur bērni var atraisīt savu zinātkāri, mācīties un izprast dabas zinātnes aizraujošā veidā.

Ar Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas finanšu instrumenta finansiālo atbalstu 2011. gadā Cēsīs tika izveidots un atklāts centrs, kur izzināt dažādus fizikas likumus, savas spējas un vienkārši lietderīgi pavadīt brīvo laiku. Un apmeklētāji to arī aktīvi dara, jo katru dienu centrs ir piepildīts. 2014. gadā "Z(in)oo" apmeklēja 13 000 cilvēki. Un apmeklētāju skaits nemitīgi pieaug. Apmeklētāji ir no visas Latvijas, kā arī te iegriežas ārzemju tūristi.

"Apmeklētāju atsauksmes par centru ir ļoti labas," stāsta "Z(in)oo" projektu vadītājs Emīls. "Ne velti cilvēki atgriežas šeit vairākkārt! Šeit tiek rīkotas arī ballītes, korporatīvie pasākumi. Mūs aicina uz skolām, kur mēs šogad esam sākuši vadīt nodarbības."

"Z(in)oo" strādā 13 darbinieki. Arī viņi ir apmierināti par iespēju priecēt apmeklētājus un katru dienu sagaidīt arvien jaunas sejas. "Tā ir vieta, kur var pilnveidot arī savas spējas!" smej kolektīvs.

Īsumā par projekta realizēšanu var teikt – "Caur ērkšķiem uz zvaigznēm!" Kā tas viss sākās un laimīgi noslēdzās, - stāsta Cēsu novada pašvaldības pārstāve Laine Madelāne. "Projekta realizācijas laikā notika vairākas aizķeršanās. 2009. gadā notika novadu reforma, reorganizējot rajona padomes (projekta iesniedzējs bija rajona padome). Līdz ar to Cēsu novads pārņēma jau iesāktu projektu, kura sākotnējā ideja bija veidot kaut ko līdzīgu biznesa inkubatoram, taču Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) un Ekonomikas ministrija izveidoja inkubatoru programmu un tapa zināms, ka Cēsīs būs LIAA inkubators. Bija nepieciešamība pārskatīt konceptu un radās ideja par zinātnes centra izveidi. Kamēr tapa jaunā koncepcija, gāja laiks... Ņemot vērā, ka sākotnējais projekts bija plānots inkubators, bija jāpārplāno arī pats tehniskais projekts. Tomēr sākotnēji sarežģītā iecere izvērtās par ko ļoti skaistu! Projekta ietvaros tika atjaunots pilnīgs grausts līdz nepazīšanai!" Laine neslēpj prieku par rezultātu.