Tūristi no visas pasaules Cēsīs rod viduslaiku elpu

11.08.2015

Cēsu panorāmu no pilsētas pirmsākumiem izdaiļo vērienīgais viduslaiku pils komplekss. Lai, gadsimtiem un gadiem ejot, tas nezaudētu savu sākotnējo skaistumu, cēsinieki ar norvēģu finansiālo atbalstu tikko ir nomainījuši Rietumu torņa jumta segumu. Savu laiku nokalpojušais skaidu jumts tika aizvietots ar māla dakstiņiem. Rezultātā torņa jumts atgūst tādu izskatu, kāds tika izveidots 1914. gadā, un ir atkal atvērts apskatei.

Apmeklētājiem ir pieejams torņa pagrabs un pirmā stāva telpa, bet daļu no ceļa līdz torņa jumta stāvam var mērot pa vītņu kāpnēm, kuras apmeklētājiem līdz šim nebija pieejamas. Savukārt Mestra zālē turpinās konservācijas darbi un tā būs aplūkojama pēc darbu noslēguma šī gada rudenī.

Cēsu viduslaiku pili 2013. un 2014. gadā vidēji apmeklēja 25 tūkstoši cilvēku. Aptuveni puse ir pašmāju tūristi. No ārvalstīm visvairāk apmeklē tūristi no Krievijas, Vācijas, Igaunijas, Lietuvas, ASV un Kanādas.

Vairums apmeklētāju ir patīkami pārsteigti, redzot tik plašā apjomā saglabātas viduslaiku pilsdrupas. Tāpat apmeklētāji novērtē pilsdrupu autentiskumu.

Tūriste no Vācijas Adela Cēsīs viesojas otro reizi. "Manuprāt, Cēsis ir maza, bet ļoti skaista un uz tūristiem vērsta pilsētiņa. Man ir ļoti liels prieks te atgriezties un redzēt, ka pilsēta rūpējas un atdzīvina savu vēsturisko mantojumu, kas vēl jo vairāk piesaista un priecē gan vietējos, gan tādus kā mēs – ciemiņus. Cēsīs rodu viduslaiku elpu, ko uzturēt līdz mūsdienām ir ļoti liels izaicinājums. Paldies Cēsīm par viesmīlību un tik skaistu un vērienīgu tūrisma objektu – viduslaiku pili -, ko neaizmirst uzkopt un atdzīvināt!", tā Adela.

Darbinieki šo projektu novērtē pozitīvi, jo projekta rezultātā Rietumu torņa jumta veidols kļuvis estētiskāks. Pateicoties plašajiem ārsienu un iekštelpu konservācija darbiem torņa apmeklējums tiek padarīts drošāks un ērtāks (otru vītņu kāpņu atjaunošana) gan darbiniekiem ikdienā veicot darba pienākumus pilī, gan daudzajiem viduslaiku pils apmeklētājiem.

Pils gidi jo īpaši novērtē šo projektu, jo pēc tā noslēguma Mestra zāle un citas Rietumu torņa telpas varēs pilnvērtīgi izmantot dzīvās vēstures attēlošanai (teatralizētās ekskursijas). Īpašs gandarījums pils pārstāvjiem ir par to, ka darbus veic vietējie būvuzņēmēji.

Ar Cēsu viduslaiku pils pārvērtībām iespējams iepazīties, noskatoties video:

Cēsu pils Rietumu torņa jumta rekonstrukcija:

Cēsīs sākta viduslaiku pils restaurācija: